הטיפול בהשמנת ילדים ונוער

הטיפול בהשמנת ילדים ונוער


בגילאים המאוד צעירים אין לילדים יכולת לקחת כל אחריות על התהליך.
רובו המכריע של התהליך מתבצע באמצעות הדרכת ההורים. אין טעם לעסוק בהגבלת הילדים בסוגי מזון או בכמותו, המיקוד הוא על יצירת סביבה תזונתית נכונה בבית, כאשר ההורים נושאים באחריות לקניית המזון, להכנתו ולהגשתו אל השולחן. חשוב לזכור שילדים צעירים מאוד מפנימים  ביעילות מסרים חווייתיים (ארוחה משפחתית בה ההורים מהווים מודל),בעוד שמסרים מילוליים (כמו-"אצלנו בבית אוכלים בריא"  או "כדאי לך לאכול ירקות כי הם מזינים") שאינם מלווים במודל הורי תואם, יהיו בלתי אפקטיביים לחלוטין.

ההורים יקבלו הדרכה כיצד לבנות תזונה משפחתית מאוזנת, כיצד להעביר מסרים אפקטיביים ודרכי התמודדות במצבים שונים שעולים תוך כדי התהליך. בגילאים אלו ייתכן שכל המפגשים יתקיימו מול ההורים בלבד, החלטה תתקבל בהתאם למאפיינים השונים, כמובן בשיתוף עם ההורים.

הסימן הבולט ביותר ליכולת לקחת אחריות על התהליך הוא, כאשר הילד, מבקש מיוזמתו עזרה בנושא תזונה והפחתת משקל. 
בדרך כלל זה יקרה מגיל 12 ומעלה (בהחלט יתכן גם שהילד יגיע לגיל בוגר בהרבה בטרם יגלה בשלות). כאן נכון יהיה לשתפו באופן פעיל הרבה יותר, להיפגש עמו באופן אישי, לברר את צרכיו והעדפותיו, לעקוב אחר התקדמותו ולתת את התמיכה הנדרשת.

חשוב לזכור, שגם כשהילד לוקח אחריות, להורים עדין חלק משמעותי ביותר, כמי שאחראים לקניית המזון, להכנתו ולקביעת הכללים בבית. חשוב שהילד או הנער לא יחוש בודד במערכה. ככל שהמשפחה הקרובה מגויסת לשינוי ומיישמת אותו במלואו, עולה הסיכוי להצלחתו ולשימור ההרגלים והתוצאות לתמיד. 

לא חייבים להישקל                                                                                                            
הילדים רשאים להחליט להישקל רק בחלק מהפגישות או בכלל לא, הם רשאים לבקש להישקל בלי שייאמר להם המשקל או אם הוסיפו/הפחיתו במשקל ובכמה, הם זכאים לשמירה על פרטיותם ולהחליט במה מתוכן המפגשים הם משתפים את ההורים. אם עולה בפגישות תוכן או אירוע שמחייב לטובת הילד עדכון ההורים, שיקול הדעת שלי ינחה אותי למצוא את הדרך לעשות כן.


אני רואה בעבודה עם הילדים שליחות ! מבחינתי זוהי זכות גדולה להיות שותפה לתהליך שבמקרים רבים הוא משנה חיים. אני רואה עצמי כמנחה ומדריכה הורים גם כאשר רוב התהליך נעשה מול הילד ומזמינה את ההורים לשתף, להתייעץ וגם להתלונן כשצריך.

איילת, אני מעוניין/ת להתייעץ לגבי טיפול בילדים ונוער