מהי נטורופתיה

מהי נטורופתיה

הנטורופתיה (רפואה טבעית) היא גישה בריאותית-רפואיתהוליסטיתהמבוססת על שימוש מושכל ומודע ברכיבים שמקורם בטבע. הנטורופתיה מושתתת על ידע מעמיק בתזונה על-גישותיה השונות - לרב זו תזונה טבעית על הכרת צמחי המרפא, השמנים האתריים-הארומתיים, תמציות באך, אבחון בכלים שונים כמו למשל האבחון האירידיולוגי.
המונח נטורופתיה נכנס לראשונה לשימוש בסוף המאה ה-19. הוא "נולד" עקב ההבנה ההולכת וגדלה, שחשוב יותר לטפל באדם ולעזור לו לשפר את בריאותו הכללית, אך אם יש צורך הנטורופת מטפל גם בתסמיני מחלות – והכול במסגרות ובכלים טבעיים.

הבולטים בעקרונות הנטורופתיה:

• לגוף יש יכולות לרפא את עצמו
על מנת שהגוף יתמודד בצורה יותר יעילה עם מצבים שונים, לעיתים יש לחזק מערכות מסויימות, לאזן אותן או לפנות מהן עודפים שהצטברו כמו רעילות, לחות (בצקות למשל). 

• טיפול בשורש הבעיה הבריאותית ולא בסימפטום
הסימפטום ממנו אנו סובלים יכול להיות מטריד אך הוא אינו הבעייה. לא נתעלם ממה שמציק ונחפש מענה לכאב, לגרד וכיוצא באלו, אך במקביל נחפש מה גורם להם ונטפל בהתאם. כאב ראש למשל יכול להיגרם מתזונה לא מתאימה, מסטרס, מגודש רעילות ועוד. אם נבין מה הסיבה לכאב הראש נמצא אסטרטגיה טיפולית שתמנע את כאבי הראש.
 
• 
אבחון המצב הבריאותי בכלים טבעיים
אִבחון מצבו של המטופל על ידי הנטורופת נעשה תוך שימוש בכלים פשוטים וטבעיים, המצויים בסביבת המטופל. הנטורופת משתמש בתִשאול רחב ומקיף לאִבחוּן מצב בריאותו של המטופל. נטורופתים מאבחנים בדרכים שונות נוספות כמו כף הרגל, קשתית העין (אבחון אירידולוגי), ועוד. כל אלה ועוד מעידים על מצבו הבריאותי של המטופל.
כמו כן, נעזר הנטורופת בידע רחב אותו הוא רוכש מלימודי הרפואה המערבית (אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, פרמקולוגיה ובדיקות מעבדה).
 
• 
שמירת הבריאות, מניעת מחלות וטיפול בהן בגישות טבעיות
המדובר בהכוונה תזונתית – נכונה ונבונה – שעיקרה תזונה טבעית, שימוש בצמחי מרפא, בשמנים אתריים, בתמציות פרחים (פרחי באך), בטיפולי מגע  (כמו שיאצו, רפלקסולוגיה), בהדרכה לנשימה מוּדעת,לתנועה ויציבה נכונות, לאורח חיים פעיל תוך הפחתת סטרס ועוד.
 
• 
הטיפול באדם כשלם
הטיפול באדם ולא במחלה, טיפול המתייחס לאדם כשלם, למכלול מאפייניו בהבטי גוף ונפש כאחד.
טיפול מותאם אישית לאדם, שכן המחלות דומות אך החולים בהן שונים זה מזה שוני רב.

 
 

 


דף הבית טלפוןwazeפייסבוק